باسلام دوست عزيزي که پرسيدند "آيا دعاي  شريف افتتاح را در غير ماه مبارک رمضان ميشه خوند؟"


بله. البته مي تونيد فرازهايي از اين دعاي شريف را که براتون دلچسب تره، وِرد هميشگي خودتون قرار بدهيد. مثلا اين قسمت که: «اللهم ماعرفتنا من الحق فحملناه وما قصرنا عنه فبلغناه» ببينيد چقدر همين دعاي کوتاه، پر محتوا وکامله! همينطور قسمت بعدش: «اللهم المم به شعثنا واشعب به صدعنا. تا: انک تهدي من تشاء الي صراط مستقيم». فرازهاي معروفش هم همين طور: اللهم انا نرغب اليک في دولة کريمه» و قسمت پايانيش:« اللهم انا نشکواليک .»


چقدر خوبه که انسان با دعاهاي مختلف رفيق بشه و در هر دوراني به فراخور حالش، صرفا قسمت هاي مناسب و دلچسبي از دعاها را ورد هميشگي ش کنه. به نظر بنده، اين روش بهتره از اين که خودمون را مکلف کنيم با زور، دعايي را تا آخرش بخونيم و هيچي از معناش نفهميم و لذت چنداني هم نبريم. (گاهي هم مفاتيح را استخاره اي باز کنيد و قبلش از خداوند بخواهيد: خدايا دواي دردم را بهم  بده، ببينيد چي مياد، مدتي بخونيد.)البته معلومه که قرائت کامل دعاها، با حضور قلب وعلاقه، تاثيرش کامل تره؛ اما هميشه که ميسر نيست.


نکته ي ديگه در مورد سوال شما اينکه: غير از دعاي شريف افتتاح، دعاهاي متنوع ديگري هم هست. مثلا "صلوات ابوالحسن ضراب اصفهاني" در همه ي اوقات، خصوصا در عصر جمعه، حدود سه ربع ساعت به اذان مغرب، اونقدر فضيلت داره که قابل تصور نيست! اين صلوت مخصوص و پر فضيلت، تا حدي شبيه دعاي افتتاح هست، و خود حضرت سفارش کردند که حتما در عصر جمعه بخوانيد؛ در مفاتيح الجنان، قسمت اعمال روز جمعه(آخرين عمل) آمده . همين طور دعاها و زيارات مخصوص امام زمان عليه السلام مثل "دعاي عصر غيبت" که در مفاتيح از امام رضا عليه السلام نقل شده، يا همون زيارت آل ياسين عليهم السلام که بسيار معروف و بسيار مورد تاکيده. «زيارت سرداب» هم فوق العاده ست ؛ فوق العاده!


در اين جا خوبه يک گنيجنه اي از دعاهاي مهدوي را هم براي دوستان امام معرفي کنم: کتاب شريف   "صحيفه ي مهديه"  


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ادبيات و فرهنگ svar1395 Bryce آيلتس اصفهان|آموزش آيلتس در اصفهان Victoria Susan Brandon Chris Katie Michelle